
Във връзка с новия регламент на ЕС за защита на личните данни 2016/679 (т.нар. General Data Protecton Regulation, GDPR), влизащ в сила на 25 май 2018г. бихме искали да Ви запознаем с нашата Политиката на поверителност.
За да продължите да пазарувате в нашия онлайн магазин, е необходимо да се съгласите с нашите Общи условия и Политиката на поверителност
Капка Георгиева е сред най-изтъкнатите и уважавани български енолози, с над 20-годишен опит във винопроизводството. Тя заема позицията на старши енолог в "Домейн Бойар Интернешънъл" ЕАД и бутиковата изба "Кортен", където заедно със съпруга си Росен Георгиев, главен енолог на компанията, създават някои от най-емблематичните български вина.
Сред техните творения се открояват вината от сериите Solitaire, Korten, Platinum, Quantum, Bolgare и Domaine Boyar, които са спечелили десетки престижни международни отличия на световни винени конкурси.
През 2020 г. Капка Георгиева получава специалната награда на авторитетната българска винена медия DiVino за изключителен принос към българското винарство, като първият енолог, удостоен с това отличие. Тази награда е признание не само за нейния професионализъм, но и за пътя, който е извървяла като жена в една традиционно мъжка професия.
Жената, която достойно заема важна роля
Винарството дълго време е било поле, доминирано от мъже, но Капка Георгиева доказва, че талантът, страстта и безкомпромисната отдаденост могат да надделеят над предразсъдъците. Нейната философия във винопроизводството се основава на дълбоки познания, опит и творчески подход, които се проявяват във всяко вино, което създава.
Като жена в тази сфера, тя не само успява да се наложи, но и да вдъхнови следващото поколение енолози, като доказва, че успехът зависи от качеството на работата, а не от пола. Тя вярва, че за да се постигне "голямо вино", не е достатъчно да се следват строгите правила, а е необходимо вътрешно усещане, упоритост и страст към винарството.
Вдъхновение за бъдещите поколения
Капка Георгиева продължава да бъде вдъхновение за младите енолози и пример за професионализъм и отдаденост в българското винопроизводство. Нейната история е доказателство, че с достатъчно хъс, дисциплина и любов към занаята, всяка жена може да преодолее бариерите и да остави своя отпечатък в индустрията.
Нейната работа не само допринася за високото качество на българското вино, но и за промяната в начина, по който жените се възприемат в този сектор. С всяка нова реколта Капка Георгиева затвърждава своето име като една от най-значимите фигури във винопроизводството у нас.
Сподели накратко за себе си:
Завършила съм специалността Технология на виното и ВАН в УХТ Пловдив. Работя във винения бранш от 1985 година, като професионалният ми път започва от Винпром Русе, продължи във Винпром Свищов, а от 2003 год. работя в Домейн Бойар. През 1996 год. специализирах в няколко винарски изби в Бароса Валей Австралия. Съпругът ми Росен Георгиев също е енолог – ние сме семейство винари. От 2015 год. работим заедно и във Винарска изба Кортен.
Кое е първото вино, което разпали искрата, за да започнеш да се занимаваш с вино? Какво те накара да избереш тази професия за реализация в живота?
Трудно е да посоча точно кое е първото вино, което е запалило искрата, за да се занимавам с вино. Едва след като започнах работа като енолог открих магията на виното. В него има една особена магия – виното е преди всичко професия, но в същото време удоволствие и много емоции. Всяко вино разказваше своя уникална история и ме вдъхновяваше да науча повече за различните тероари и техники на винопроизводство.
На кой сорт грозде би се оприличила? Следваш ли модни винени тенденции и до колко те ти влияят?
Бих се оприличила на Сира заради неговата сила и интензивност, съчетани с финес и баланс – качества, които ценя и в собствената си работа. Що се отнася до модните винени тенденции, следя ги, но не ги следвам сляпо. Вярвам, че истинските ценители на виното ценят качеството и оригиналността повече от модата.
Какъв е твоят стил вина, които правиш? Любим регион, техника?
Стилът ми може да се определи като модерен и иновативен, но винаги с уважение към традициите – с фокус към създаването на уникални по характер и произход вина, с ярко изразена сортовост, изява на тероара и с потенциал за развитие във времето. Обичам да експериментирам с различни методи на ферментация и отлежаване, за да постигна максимално изразителен характер.
Прилагам методите на микровинификацията, защото те ми позволяват да контролирам всеки детайл от процеса и да създавам вина с изключителна индивидуалност и качество. Тази техника дава възможност да се експериментира и да се откриват нови нюанси във вкусовете, които иначе биха останали скрити при по-големи производствени обеми, предоставя творческа свобода да се експериментира и внедряват иновативни техники. Всичко това позволява да се създават ограничени серии вина с уникални характеристики.
Първото вино, което направи сама?
В моята работа научих, че виното се прави от екип. Екипната работа е важна, защото тя осигурява взаимна подкрепа и мотивация и е ключът към успеха.
Първите вина, които ми донесоха истинска удовлетвореност от работата ми като енолог са Мерло Солитер 2003 и Каберне совиньон Солитер 2003 от Орлово – вина, които създадохме заедно с Димитър Панов. Това са вина, които са подчинени на идеята Сингъл винярд. Целта беше да се направи подбор на качествено грозде от различни тероари, от различни микрорайони на страната и да се оцени потенциалът на вината.
С коя известна личност би искала да споделиш чаша вино, което ти си направила? Имаш ли ментори/ световно известни технолози, от които черпиш знания и идеи?
Бих искала да споделя чаша вино с Мишел Ролан, защото той е легендарен винен консултант и енолог, чиято работа и философия за виното, важността на тероара и как да се извлече най-доброто от всяко грозде са вдъхновение за много винари.
През 5-те години съвместна работа с австралийски енолози и консултанти съм получила много знания и иновативни идеи за създаването на модерни вина. Колкото до моите ментори, те са многобройни и всеки един от тях е оставил своя отпечатък върху моето развитие като енолог. Особено съм признателна на Димитър Панов, с който сме работили дълги години в екип и ме е подкрепял през годините.
С кой никога не ти омръзва да пиеш вино?
Никога не ми омръзва да пия вино с близките ми приятели и семейството. Те са хората, които наистина разбират и оценяват усилията и страстта, които влагам в създаването на всяка бутилка. Споделянето на чаша вино с тях е истинско удоволствие.
Kой български винен регион те впечатлява и смяташ, че има световен потенциал?
Тракийската низина безспорно е един от най-впечатляващите винени региони в България. Този регион има богата история на винопроизводство, датираща от древни времена. Климатът и почвите тук са идеални за отглеждане особено на висококачествени червени сортове грозде, в това число Мавруд и Рубин. Вината от Тракия имат огромен потенциал да се конкурират на световната сцена.
Ако трябва да избереш само едно единствено вино на самотен остров, кое би било то?
Бих избрала бутилка отлежало Шардоне. Това вино е символ на елегантност и сложност. Богатите му аромати и комплексност биха направили всяка вечер на самотния остров специална и запомняща се.
Какво/кое е най-хубавото да работиш с вино? Какви са предизвикателства, през които си минала, но виждаме не си се отказала?
Най-хубавото в работата с вино е възможността да създаваш нещо красиво и уникално от природата. Всяка година е различна, всяко грозде носи свой собствен характер, и това ме вдъхновява да експериментирам.
Тази професия е наистина трудна, защото тя е и начин на живот – непрекъснат труд и дегустации, безсънни дни и нощи по време на гроздоберните кампании, преодоляване на предизвикателствата свързани с климатичните промени, но страстта ми към виното и желанието да създавам нещо стойностно ме държат мотивирана.
Какво би казала на жените, които все още се чудят дали винарството е тяхната сфера за развитие?
Вярвайте в себе си и в своите способности. Винарството е трудна, но изключително удовлетворяваща професия. Ако имате страст към виното и желание да се развивате, няма причина да не успеете. Бих казала на младите жени да бъдат смели, да поемат рискове и да не се страхуват от неуспехите. Всеки опит, независимо от резултата, е стъпка напред към успеха.
Задай един въпрос към мен ( Донка Костурска-Николова)?
Какви тенденции наблюдавате в момента на пазара на вино и как те влияят на вашия бизнес?
Благодаря за този въпрос! В момента виненият пазар е в някаква транзиция/ трансформация предвид новото поколение консуматори ( Gen Z) и въпреки,че в България всичко се случва по-бавно, това някакси дойде по-бързо. Наблюдава се преумизация, т.е. по-малка консумация, но на по-високо качество вина или количеството драстично намалява. Младото поколение консуматори е повече заинтересовано към здравословния начин на живот, който ги ограничава да консумират вино. Наблюдава се бързо навлизане на ниско и безалкохолните вина, които бележат ръст